Sziasztok!
Felkerült kínai időutazós sorozatunk, a Tang Dynasty Tour 5. epizódjának magyar felirata. A részhez készült kiegészítéseket, magyarázatokat ezúttal is elolvashatjátok, ha tovább lapoztok e bejegyzésben.
Továbbá újabb videók és promóképek kerültek fel a Rugalról is, így azokat is megtekinthetitek.
Az 5. részhez készült kiegészítések:
Meghoztam nektek az 5. részt, melyben a császár nagylelkűségének köszönhetően Yun Ye barátunk kikupálódik és főnemesi rangot kap (így a későbbiekben már nem kell magáznia kortársai nagy részét). Emellett az időutazók számos, egzisztenciális kérdését felteszi magának, hogy vajon miért is került oda, ahol van, és ha visszamenne, hogyan alakulnának a dolgok.
Ez az epizód is tartogat számunkra némi érdekességet.
1. Yun Ye az eredményeiért a “Lantian (megye) bárója” címet kapja (“nán” 男). A báró szó idegennek hangzik ugyan a kínai szövegkörnyezettől, de sajnos nem találtam semmit, ami rangban szinonímájaként szolgálhatna, és illene a kinevezésre. Lantian közigazgatási egysége az akkori Chang’antól (a mai Xi’antól) délkeletre helyezkedett el, ha lehet hinni a térképnek:
2. A kinevezése mellett Yun Ye jutalmat is kap: földet, lovat, gabonát, kelmét… Lássuk a mértékegységeket!
– a föld általános mértékegysége a “mu” (亩) volt, melyről azt érdemes tudni, hogy 1 hold nagyjából 6 mut tett ki.
– a kínai pikul súlymérték, melynek az évszázadok során váltakozott ugyan a pontos értéke, de mindig nagyjából annyinak felelt meg, amennyit egy felnőtt férfi a vállán átvetett facölöpön el bírt cipelni. Mára egységesítették, és a modern számolás szerint 1 pikul 60 kg-nak felel meg.
3. Li Anlan kinevezése nem várt bonyodalmakhoz vezet, a miniszterek tiltakoznak meghökkentő kérésén, miszerint csináljanak az anyjából posztumusz császárnét. Az egyikük, aki vélhetően valamiféle csillagjós szerepét (is) betölti, egy rossz ómenre hívja fel az udvar figyelmét, melyet a csillagok előző éjjeli megfigyeléséből szűrt le.
A “Túz csillagáról” beszél, mely nem más, mint a Mars bolygó. Igazán tetszik az elnevezés, ahogy az égitesteket akkoriban illették (melyben szerepet játszott azok megfigyelhető, jellegzetes színe is), gondoltam, megosztom veletek.
– Merkúr: a Víz csillaga
– Vénusz: a Fém csillaga
– Mars: a Tűz csillaga
– Jupiter: a Fa csillaga
– Szaturnusz: a Föld csillaga
– Uránusz: az Ég királyának csillaga
– Neptunusz: a Tengerek királyának csillaga
– Plutó: az Alvilág királyának csillaga
A Mars felbukkanását gyakran asszociálták háborúkkal, járványokkal, balszerencsével, ezért ezt igyekeznek most az udvarban kihasználni, és Anlan ellen fordítani…
0 hozzászólás